•  

Konkurs na "Wielkanocnom Kosołecke" w Białym Dunajcu

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu i Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają dzieci i rodziców do udziału w XXV Konkursie na "Wielkanocnom Kosołecke", na najpiękniejszy i najbardziej zgodny z tradycją koszyczek ze święconym.

zobacz więcej

II Konkurs Śpiewaków Ludowych "Góralskie Śpiywanie" - etap powiatowy

Z pierwszym dniem wiosny zaczynamy II Konkurs Śpiewaków Ludowych "Góralskie Śpiywanie", na które serdecznie zapraszamy wraz z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ z Nowego Sącza.

zobacz więcej

Zmiana terminu - Promocja książki Józefa Pitonia w Domu Ludowym w Kościelisku

Szanowni Państwo! Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na promocję najnowszej książki Józefa Pitonia pt. „Moja Dziedzina” oraz zbioru opowiadań „Ku jesieni”, a także spotkanie z autorem.

zobacz więcej

BGK Memoriał Józefa Oppenheima zbliża się wielkimi krokami!

Już w najbliższą sobotę - 5. marca 2022 r. o godz. 8:00 na Stacji Narciarskiej Szymoszkowa w Zakopanem odbędzie się BGK Memoriał Józefa Oppenheima w narciarstwie skitourowym, biegowym, biegach oraz nordic walking.

zobacz więcej

Red Bull Szybka Tura – podejmij wyzwanie Andrzeja Bargiela na Skrzycznem, Szrenicy i Kasprowym Wierchu!

Już 19 lutego rusza Red Bull Szybka Tura, wirtualne wyzwanie dla miłośników skitouringu. W tym roku Andrzej Bargiel wyznaczył trasy w trzech lokalizacjach: Tatrach, Beskidach i Karkonoszach. Na każdego, kto pokona na nartach lub splitboardzie wybrany segment, zarejestruje aktywność za pomocą aplikacji Strava i wypełni formularz na stronie wydarzenia, czeka nagroda gwarantowana. Wydarzenie zakończy wyścig na żywo na szczyt Kasprowego Wierchu.

 

 

zobacz więcej

Parada Gazdowska w Kościelisku

Serdecznie zapraszamy do Kościeliska, na widowiskowe wydarzenie w ramach cyklu PARADA GAZDOWSKA. W Kościelisku spotykamy się na Polanie Sywarne w niedzielę 6 lutego o godzinie 12.00. Serdecznie zapraszamy do udziału zarówno osoby, które będą czynnie chciały uczestniczyć w wydarzeniu jak i widzów!

 

zobacz więcej

Puchar Europy Fis już w lutym w Białce Tatrzańskiej

Wyjątkowe sportowe widowisko powraca do Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. W dniach 11 i 12 lutego br. odbędzie się 19. edycja Garmin Winter Sports Festival, w ramach którego rozegrane zostaną narciarskie i snowboardowe zawody w olimpijskiej konkurencji Big Air.

zobacz więcej

Wracają Kumoterki i Parady Gazdowskie 2022

W imieniu Związku Podhalan tradycyjnie zapraszamy na Kumoterki i Parady Gazdowskie 2022! Za oknami powoli przybywa śniegu więc z nadzieją wypatrujemy rozpoczęcia cyklu tych zimowych wydarzeń. Przy okazji warto przypomnieć, że Wyścigi Kumoterek w 2017 roku zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

zobacz więcej

„Dziadońcyne Granie” - uwaga zmiana terminu!

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” informuje o zmianie terminu  15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Wydarzenie odbędzie  się  5 grudnia  2021 r.

zobacz więcej

XIII Międzynarodowe Forum Górskie pn. „160 Rocznica Objawienia na Wiktorówkach”

Starostwo Powiatowe w Zakopanem wraz z Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie zaprosić Państwa na XIII Międzynarodowe Forum Górskie pn. „160 Rocznica Objawienia na Wiktorówkach”, które odbędzie się w dniach 8-10 października 2021r. w Zakopanem.

zobacz więcej

XXIV Międzygminny konkurs recytatorski im. Stanisława Nędzy-Kubińca

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim im. Stanisława Nędzy-Kubińca. Przesłuchania odbędą się już 18 listopada 2021 r. (czwartek), w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu. Zgłoszenia przyjmowane będą do czwartku - 4 listopada.

zobacz więcej

XV FESTYN BACOWSKI

XX Tatrzańskie Wici dobiegają końca. Przed nami ostatnie wydarzenie -  XV Festyn Bacowski odbywający się w  Domu  Kultury "Walusiówka" w Leśnicy - Groniu. Jest to na Podhalu oficjalne zakończenie sezonu wypasowego, podczas którego zostanie wybrany Gazda Roku 2021.

zobacz więcej

XX TATRZAŃSKIE WICI: XVII Polaniarski Osod

Tatrzańska Agencja wraz z Gminą Kościelisko, Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz Związkiem Podhalan Oddział Kościelisko serdecznie zaprasza na XVII Polaniarski Osod!

zobacz więcej

Zapraszamy na 46 Konkurs Muzyk Podhalańskich

46 Konkurs Muzyk Podhalańskich odbędzie się w dniu 17.10.2021r Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu ul. Parkowa 12. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 11.10.2021 r.

zobacz więcej

XX Tatrzańskie Wici: Wykopki w Dzianiszu

Wraz z Gminą Kościelisko, Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku i Związkiem Podhalan Oddział Dzianisz serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu XX Tatrzańskich Wici. Już 5 września, na Scenie Plenerowej  odbędą się Wykopki w Dzianiszu, których przedsmak mieliście okazję poznać podczas XII Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele atrakcji, a w tym degustacja potraw z ziemniaków. Zapraszamy!

zobacz więcej

Przed nami XIX Dzień Misia, Miodu i Bartników!

Przed nami kolejna impreza z cyklu XX Tatrzańskich Wici. W tym roku podczas wydarzenie odbędą się wybory na "Podhalańską Królową Miodu"! Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.

zobacz więcej

XX TATRZAŃSKIE WICI: Strażackie Śpasy w Zębie

W imieniu wszystkich organizatorów pragniemy serdecznie zaprosić na "Strażackie Śpasy", które odbędą się już 8 sierpnia w Zębie na Bartolskim Wierchu. Podczas wydarzenia będą miały miejsce XIII Małopolskie Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych oraz występ zespołu regionalnego "Mały Zbójnicek" z Zębu. 

zobacz więcej

#SpotkajmySięNaTargach już 11 sierpnia!

Już wkrótce, 11 sierpnia na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem rozpoczniemy XII edycję Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Tegoroczne wydarzenie obfitować będzie w różnorodne atrakcje: warsztaty rękodzieła, prelekcje, występy zespołów regionalnych, pokazy kulinarne, a także konkursy! Nie zabraknie również wystawców z całej Polski, którzy zaprezentują swoje niepowtarzalne wyroby spożywcze, produkty rękodzielnicze oraz kosmetyki. Bądźcie z nami w dniach 11-15 sierpnia! #SpotkajmySięNaTargach!

zobacz więcej

TATRZAŃSKIE WICI: XIX Dzień Polowaca w Jurgowie

Serdecznie zapraszamy na kolejną imprezę  z cyklu XX Tatrzańskich Wici. Odbędzie się ona w Jurgowie i jes to XIX Dzień Polowaca! Uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, a przede wszystkim konkurs strzeleckii "O Jurgowską Flintę". 

zobacz więcej

Już dzisiaj! XXI Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki

Po roku przerwy pragniemy serdecznie zaprosić Was na Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki w Białym Dunajcu. XXI edycja tego przedsięwzięcia odbędzie się już dzisiaj o godzinie 13:00. Zachęcamy do obserwacji Facebooka "Nośwarniyjso Góralecka" oraz "Tatrzańska Agencja", gdzie udostępniona zostanie relacja na żywo z tego wydarzenia.

 

zobacz więcej

XX TATRZAŃSKIE WICI: XX WITOWIAŃSKO WATRA

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wraz ze Związkiem Podhalan Oddział Witów, Gminą Kościelisko, Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Witowie, serdecznie zapraszają na XX Witowiańską Watrę czyli kolejne wydarzenie z cyklu Tatrzańskie Wici 2021!

zobacz więcej

Muzyka Zaklęta w Drewnie

15. edycja Festiwalu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zaskoczy wielbicieli Muzyki Zaklętej w Drewnie nową formułą. Po inauguracji Festiwalu, która odbyła się 6 czerwca, spotkamy się w weekend 6-8 sierpnia, by wśród zieleni Beskidu Niskiego i Pogórza odkryć Zagrodę Maziarską w Łosiu i Skansen Pszczelarski w Stróżach, a także kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej uznany za Pomnik Historii i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

zobacz więcej

XX TATRZAŃSKIE WICI: XVIII Dunajeckie Granie

Jubileuszową, XX edycję Tatrzańskich Wici 2021 rozpoczynamy w tym roku od Memoriału im. Stanisława Trebuni-Tutki "XVIII Dunajeckie Granie" w Białym Dunajcu! Spragnionych sportowych emocji serdecznie zapraszamy na to wydarzenie już w niedzielę 11 lipca!

zobacz więcej

#Szczepimy się w Zakopanem

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego zapraszają do plenerowego punktu szczepień, który będzie działał w sobotę 12 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedzielę 13 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00 lub do ostatniej szczepionki na ulicy Krupówki obok poczty. Każdy, kto ukończył 18. rok życia, będzie mógł zaszczepić się przeciwko COVID‑19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Szczepienia będą wykonywane równolegle przez dwa zespoły medyczne. Do ich dyspozycji jest 2.000 szczepionek. Każde szczepienie poprzedzone będzie konsultacją lekarską.

zobacz więcej

Noc Muzeów z Muzeum Tatrzańskim - 15 maja 2021 serdecznie zapraszamy!

Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz zwiedzanie otwartych filii w ramach Nocy Muzeów są bezpłatne w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego. Zwiedzanie odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego COVID19 w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Liczba uczestników ograniczona – na większość wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Serdecznie zapraszamy!

zobacz więcej

Zapraszamy na Przednówek w Polanach!

Zapraszamy na Przednówek w Polanach, tradycyjne wydarzenie organizowane od 1978 roku!

zobacz więcej

Trwa 49. Góralski Karnawał!

Z Tłustym Czwartkiem rozpoczynamy ostatki, a wraz nimi 49. Góralski Karnawał. W tym roku dosłownie w zasięgu ręki ponieważ w formie online. Wydarzenie odbywać się będzie od 11 do 14 lutego, a organizowane jest przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem i zapraszamy do wirtualnego uczestnictwa w tym niezwykle wartościowym i niepowtarzalnym przedsięwzięciu!

 

zobacz więcej

ROCZNIK PODHALAŃSKI TOM XIV JUŻ WYDANY

Muzeum Tatrzańskie informuje, że 14. tom Rocznika Podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego, właśnie dotarł z drukarni do Zakopanego. Ma 532 strony! To już czwarty tom, który jest wydany rok po roku! Nigdy wcześniej w historii Muzeum Tatrzańskiego nie udało się zachować corocznej ciągłości publikacji.

zobacz więcej

X Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne

W  imieniu Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz pozostałych organizatorów, serdecznie zapraszam na 10 Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w dobie zarazy odbędą się w trybie on-line.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza - Justyna Górowska. Krzysztof Gil. Helena Siemińska. Performatywne rozmowy z duchami

Mimo pandemii Muzeum Tatrzańskie wraz z przyjaciółmi zaprasza na kolejne wydarzenia on-line: W ramach wirtualnych seansów Justyna Górowska przywoła słowiańskie widma pamiętające tropikalną aurę prehistorycznych Tatr: brzeginki – wodne nimfy strzegące górskich jezior, ale też skrzelopływki – zakopiańskie krewetki, o których wszyscy słyszeli, ale których nikt nie widział. Krzysztof Gil oprowadzi nas po wystawie, która zainstalowana zostanie w jego kuchni i w kamerowym performensie ugotuje to co duchy lubią najbardziej: kuchnię fusion. Góralsko-cygańskie danie zaprawione odrobiną mleczy australijskich i z wyciśniętym z głowonoga atramentem. Na koniec Helena Siemińska stawiając tarota i grzejąc się w cieple czerwonego słońca, odsłoni przed nami przyszłość. Podobno w 2021 czeka nas kolejny wybuch w gwiazdozbiorze mściwego Skorpiona. „Tak jest. Kolacja na stole. Nie ma już widm między nami. Są tylko trupy i ludzie żyjący. Zaczynamy nowe życie”. Mówi jedna z bohaterek „W małym dworku”.

zobacz więcej

Za nami obchody 11 listopada Święta Niepodległości

Ze względu na pandemię i obostrzenia sanitarne w tym roku obchody rocznicy odzyskania niepodległości pod Tatrami były symboliczne. Pierwsza część odbyła się na zakopiańskim cmentarzu, przy Kwaterze Legionistów, druga w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie m.in. odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Przy tej okazji warto przypomnieć podhalański wątek tamtych wydarzeń w tym – powstanie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej jeszcze przed 11 listopada. Według historyków był to jeden z pierwszych skrawków wolnej Polski.

zobacz więcej

Wirtualny Bieg Hasiora – zapisy trwają!

Muzeum Tatrzańskie zaprasza wszystkich do udziału w Wirtualnym Biegu Hasiora! W tym roku każdy zawodnik przebiega trasę indywidualnie. Wystarczy pokonać biegiem lub marszem, dowolną trasę w miejscu zamieszkania lub w innym wybranym terenie na dystansie 5 km między 9 a 22 listopada i zarejestrować ją w aplikacji. Do udziału w wydarzeniu Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich – biegających i lubiących spacery na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego i obowiązujących obostrzeń.

 

zobacz więcej

Gminy Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu: projekt w ramach programu "Kultura w sieci".

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci „2020 Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oddaje do Państwa dyspozycji stronę internetową „Od gen. Galicy do Trebuniów Tutków. Galeria dawnych zdjęć”. Zapraszamy do jej oglądania – umożliwia ona wyszukiwanie zdjęć według kategorii tematycznych, dat, słów kluczowych (tagów) itp. 

zobacz więcej

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy na internetowy wykład o Tytusie Chałubińskim

Już w najbliższy wtorek o godzinie 18.00 (27.10.2020), będziecie Państwo mogli wysłuchać wykładu doktora Marcin Warchałowskiego z Muzeum Tatrzańskiego dotyczącego życia i działalności dra Tytusa Chałubińskiego. Uczestnictwo w wykładzie jest zupełnie darmowe i możliwe jest za pomocą każdego komputera oraz smartfona. Wykład jest formą wirtualnego oprowadzanie po wystawie, którą możecie Państwo zobaczyć w willi Koliba. Wykład ma być formą kuratorskiego komentarza w dobie panującej pandemii.

zobacz więcej

Za nami otwarcie wystawy "Podhalanie"

 

Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala – regionu usytuowanego na południu Polski w górskiej kotlinie pomiędzy pasmem Tatr i Gorców.

zobacz więcej

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Wystawy czasowe oraz stałe organizowane w nawet największych budynkach mają swoje ograniczenia, przestrzenne i techniczne. Istnieją bowiem takie eksponaty, które trudno jest zaprezentować bez specjalnych i bardzo drogich urządzeń lub ich rozmiar i ilość nie pozwalają na prezentowane całej kolekcji. Bariery te możemy przełamać dzięki internetowi, który umożliwia nam na pokazanie rzeczy do tej pory nigdy nie prezentowanych.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to wirtualna wystawa dająca unikatową szansę zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum Tatrzańskiego, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach. Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów.

zobacz więcej

TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO

Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień w którym przypadają imieniny Tytusa. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.

Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.

 

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

zobacz więcej

Zespół Góralski “Zornica” wraz z kapelami z “Jutrzenki” otrzymał Nagrodę im.Oskara Kolberga - najwyższe wyróżnienie w dziedzinie folkloru w Polsce.

To wyjątkowe wyróżnienie, bowiem bardzo rzadko laureatami nagrody są zespoły dziecięco-młodzieżowe. Warto przypomnieć, że Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Patron Oskar Kolberg to etnograf folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.

zobacz więcej

W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody.

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie związane z wernisażem wystawy "Sen Tropikalnego Słońca. Witkacy i Zakopane" (otwarcie 10 września). W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) 11.09.2020 godz.16.00-18.00. 

zobacz więcej

Przed nami wernisaż wystawy: "Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane"

w imieniu Muzeum Tatrzańskiego informujemy, że wernisaż wystawy odbędzie się w willi Oksza w czwartek 10 września 2020 roku. Początek o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy! Uwaga – ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację pod adresem promocja@muzeumtatrzanskie.pl. Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zobacz więcej

45 Konkurs Muzyk Podhalańskich, który odbędzie się w październiku br.

W związku z pandemią Konkurs przeprowadzony zostanie w formule on-line. Nagrania muzyk oraz instrumentalistów grających na instrumentach pasterskich przyjmowane będą do dnia 5 października 2020r. 

zobacz więcej

#NajważniejszeWrócić - akcja edukacyjna bezpieczeństwa w Tatrach

Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont  stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje pierwszy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

zobacz więcej

XII edycja konkursu „Cudowna moc bukietów”

Instytut Dziedzictwa ogłasza XII edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konkurs odbędzie się w formie internetowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2020 r. o godzinie 15.30 w czasie transmisji na żywo na platformie YouTube oraz Facebook, więcej informacji na stronie www.cudownamocbukietow.pl.

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie po remoncie otwiera swoją pierwszą filię.

Uwaga już w najbliższą środę 3 czerwca Muzeum Tatrzańskie otwiera pierwszą, wyremontowaną filię. Od jutra więc czynna będzie dla zwiedzających – Chałupa Gąsieniców Sobczaków.

zobacz więcej

Warsztaty pisania ikon

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty pisania ikon do Zakopanego, które planujemy w ostatnim tygodniu wakacji. Tematem warsztatów będzie ikona Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. Zapoznaj się ze szczegółami. Termin: 24-28. sierpnia 2020 r. Godziny : 9.00 – 17.00. 

zobacz więcej

Zapraszamy w imieniu Muzeum Tatrzańskiego: wystawa czasowa: „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”

W imieniu dyrekcji Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Tatrzańskiego mamy przyjemność poinformować o otwarciu wystawy czasowej „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy nie mogli sobie pozwolić na tradycyjny wernisaż, dlatego m.in. przygotowano materiał filmowy, który ma zachęcić do obejrzenia otwartej właśnie ekspozycji. Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji wystawa będzie również udostępniona dla zwiedzających. Muzeum Tatrzańskie jest jednym z partnerów tego ważnego wydarzania.

zobacz więcej

Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce 2020 Schronisko „Koliba” na Łapsowej Polanie, 16 maja 2020 r.

Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce! Tym razem wyjątkowo, w związku z zaistniałymi okolicznościami zagrożenia pandemicznego, spotykamy się wirtualnie, a towarzyszyć nam i prowadzić wydarzenie będzie Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego.

zobacz więcej

Święto Konstytucji 3 Maja

To właśnie 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. W okresie zaborów Polski, celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy]. Święto Narodowe Trzeciego Mają przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa obchody (również na Podhalu) są kameralne – wiązanki kwiatów składane są przez kilkuosobowe delegacje.

zobacz więcej

Za nami Święto Bacowskie w Ludźmierzu - inauguracja sezonu pasterskiego

To były smutne Święta Bacowskie ze względu na pandemię koronawirusa, w Ludźmierzu w uroczystościach w przeciwieństwie do poprzednich lat uczestniczyła niewielka garstka gości jak i baców, juhasów i hodowców owiec. W tym roku jedynie czterdziestu przedstawicieli owczarskiej branży mogło uczestniczyć w Mszy św. tradycyjnie rozpoczynającej wypasowy sezon i w uroczystości zapoczątkowanej przez śp. ks. kustosza Tadeusza Juchasa.

zobacz więcej

Dzień Wolnej Sztuki 2020

W sobotę 25 kwietnia przypada Dzień Wolnej Sztuki, organizowany od 2011 roku. Idea projektu to przekonanie zwiedzających, że wchodząc do muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, a nie na ilość. Statystycznie większość z nas przed każdym eksponatem spędza… zaledwie osiem sekund!

zobacz więcej

XVII Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka"

Organizatorzy konkursu plastycznego „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” - edycja 2020, informują, że termin przesyłania prac został przedłużony do 15 maja bieżącego roku. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem "Góralski barok Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka".

zobacz więcej

"Styl zakopiański - inspiracje" trwają prace w chałupie Gąsieniców-Sobczaków, fili Muzeum Tatrzańskiego

„Styl zakopiański – inspiracje” – to tytuł stałej ekspozycji w chałupie góralskiej Gąsieniców Sobczaków, położonej przy Drodze do Rojów w Zakopanem. Góralska, drewniana chałupa została gruntownie odnowiona, zyskała też nocne oświetlenie. Teraz pracownicy Muzeum Tatrzańskiego krok po kroku przygotowują stałą ekspozycję.  Prace cały czas trwają i są szanse, że już wkrótce chałupa Gąsieniców-Sobaczaków będzie udostępniona dla zwiedzających.

zobacz więcej

Przednówek na Polanach w gminie Kościelisko odwołany!

Zbliża się termin, w którym mieliśmy spotkać się na XXVIII Przednówku w Polanach. W związku z tym, że tegoroczna edycja nie może odbyć się w sposób tradycyjny, Gminny Ośrodek Kultury w Kościelisku chce Was zaprosić do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami z Przednówka!

zobacz więcej

Konkursu na Wielkanocną Kosołeckę niestety odwołane

Niestety nie spotkamy się w tym roku podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i konkursu na Wielkanocną Kosołeckę..  Mimo to wierzymy, że i w tych niezwyczajnych czasach znajdziecie chwilę, by ze swoimi pociechami malować jajka, robić baranki z masła, a może uda się i wykopać w ogródku chrzan? Wszystkie zdjęcia, jeśli się Państwo zgodzicie, opublikujemy na naszych stronach.

 

zobacz więcej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na premierę filmu pt. „Wielkanoc”

Przed nami wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, dla wielu z nas oznaczają one bowiem spędzenie tych zazwyczaj rodzinnych dni samotnie. Trwa społeczna kwarantanna #zostańwdomu” i od początku aktywnie do ogólnopolskiej akcji włączyło się także Muzeum Tatrzańskie. W jej ramach pojawiają się rekomendacje ciekawych książek związanych z regionem, ale nie tylko. Na najbliższe dni przedświąteczne instytucja zapowiada np.  premierę filmu pt. „Wielkanoc”.  Jest to jeden z efektów projektu „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” realizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w ramach Funduszy Europejskich.

zobacz więcej

#zostanwdomu – to akcja, do której aktywnie włącza się Muzeum Tatrzańskie

W imieniu Muzeum Tatrzańskiego chcielibyśmy wspólnie uprzyjemnić Wam ten niełatwy czas. Wśród propozycji jakie przygotowało Muzeum jest akcja promowania książek, które warto podczas kwarantanny przeczytać. Wśród tytułów proponowanych przez Muzeum Tatrzańskie są oczywiście książki publikowane przez Muzeum, jak katalog prac Witkacego czy Notatnik Fotograficzny Władysława Hasiora. Na muzealnym Facebooku już toczy się rozmowa z internautami o ulubionych książkach tatrzańskich. Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączania się do akcji i składania swoich własnych propozycji. Mocno wierzymy, że kultura czyni życie piękniejszym i pomaga przeżyć trudne chwile.

zobacz więcej

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Na samym przedzie Galica jedzie”… Białodunajczanie w walce o Niepodległą "

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Na samym przedzie Galica jedzie”… Białodunajczanie w walce o Niepodległą, 19 września (czwartek), o godz. 18.00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363.

zobacz więcej

Serial dokumentalny "Patrol Tatry"

Telewizja FOKUS TV z dumą prezentuje najnowszy serial dokumentalny pod tytułem „PATROL TATRY”, który powstał w ścisłej współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. W sobotę 12 października o godz. 21.00 rozpocznie się emisja premierowego odcinka. Kolejne odcinki można będzie oglądać co tydzień w soboty o godz. 21:00 w telewizji FOKUS TV.

zobacz więcej

Zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźb Ewy Ross- Baczyńskiej

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Ewy Ross- Baczyńskiej 20 września o godzinie 18:00 w sali wystawowej GOKR Kościelisko przy ul. Nędzy - Kubińca 76. 

zobacz więcej

MISTRZ i one" w Teatrze Rozrywki RZT Szymoszkowa

NOWOŚĆ , tego u nas jeszcze nie było !!! Po raz pierwszy w Teatrze Rozrywki RZT spotkanie z cyklu : " MISTRZ ". NASZ JANOSIK - czyli opowieść o Marku Perepeczko , oczami żony Agnieszki Fitkau - Perepeczko . Historie o Marku jakich jeszcze nie znacie , z muzyką na żywo , fragmenty filmów, piosenki. Reżyseria - wokal- HANNA ZBYRYT, Aranżacja muzyczna : Dawid Czernik, Dodatkowo możliwość zakupienia książki . Już 14 września o godz 19:00, ZAPRASZAMY !!!

zobacz więcej

Festiwal „Muzyka na Szczytach” poprzedzi ,,CykloFonia”- rajd rowerowo-muzyczny.

„CykloFonia” (24-31 sierpnia 2019 roku) to unikalne i nowatorskie zderzenie sportu i turystyki muzycznej.  Impreza połączona będzie z edukacją kulturalną i artystyczną.  Celem tego wydarzenia jest promocja aktywności fizycznej i zestawienie jej ze sztuką wysoką poprzez udział w planowanym performance rowerowo-muzycznym. 

zobacz więcej

Batory w Zakopanem plenerowa wystawa w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wystawa to zebrane fotografie, które pochodzą z prywatnych archiwów pasażerów, członków załogi oraz pasjonatów legendarnego transatlantyka. Większość ze zdjęć nie była dotąd nigdzie publikowana. Zaprezentowane teksty to fragmenty wypowiedzi pasażerów, których pamięć o „Batorym” jest wciąż żywa, wzbudza wielkie emocje, czasem śmiech, czasem łzy, pomimo upływu wielu lat. Cytaty zilustrowane fotografiami stanowią spójną opowieść o wyjątkowej podróży, często podróży życia.

 

zobacz więcej

"Zakopane we wrześniu 1939 roku"

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na Wieczór w Czerwonym Dworze: "Zakopane we wrześniu 1939 roku" prowadzenie Lesław Dall 2 września 2019 r., godz. 18:00 Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

zobacz więcej

Dwa koncerty na finał cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019

Zbliżamy się do finałowych wydarzeń muzycznych, które odbywają się w ramach corocznego  cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”. W tym roku całość wydarzeń artystycznych dedykowana jest ratownikom górskim w 110. rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich.

 

zobacz więcej

Znamy filmy konkursowe 15. Spotkań z Filmem Górskim

31 filmów z 15 krajów powalczy o Grand Prix i 8 innych nagród w Konkursie Filmowym odbywającym się w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Aż 20 z nich będzie miało swoją polską premierę w Zakopanem. Zestaw filmów konkursowych jest po bardzo zróżnicowany – znalazły się w nim produkcje dokumentalne, krótko i długometrażowe, filmy o górach i wspinaczach, ale także o narciarzach i paralotniarzach. Festiwal potrwa od 5 do 8 września.

zobacz więcej

„CykloFonia” – muzyczny rajd rowerowy na trasie Tarnów -Zakopane

CykloFonia”   to unikatowe i nowatorskie zderzenie sportu i turystyki muzycznej. Impreza połączona będzie z edukacją kulturalną i artystyczną. W ramach „CykloFonii” promowane będą turystyczne atrakcje regionu południowo-wschodniej Małopolski, szczególnie nowo powstała trasa rowerowa Velo-Dunajec, którą ma przebiegać rajd rowerowy z Tarnowa, przez Stary Sącz, Krościenko nad Dunajcem do Zakopanego.
Zapraszamy w dniach od 29 do 31 sierpnia 2019 r.

zobacz więcej

Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w konkurencji bouldering, po raz pierwszy w Polsce

Te prestiżowe zawody przyciągną do Zakopanego najlepszych europejskich zawodników w konkurencji bouldering. Bouldering to dyscyplina wspinaczki sportowej, polegająca na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form,  dróg - problemów wspinaczkowych. Zawodnicy mają za zadanie przejście określonej problemu wspinaczkowego, gdzie punktowane są dwa miejsca – mniej więcej w połowie ścianki - ZONA oraz na końcu boulderu - TOP.

 

zobacz więcej

„Początki ratownictwa w Tatrach” – wieczór słowno-muzyczny w Dworcu Tatrzańskim

Sierpień jest miesiącem, w którym od lat oblegane są Tatry. Pogoda zazwyczaj sprzyja wspinaczkom na szczyty i wycieczkom w doliny. Dawniej wyruszano w tatrzański świat z przewodnikami, tragarzami i muzyką góralską. Od 1909 roku powstało pogotowie górskie, które niosło pomoc turystom, szkoliło następne pokolenia w tym jakże trudnym fachu. Założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego był Mariusz Zaruski (późniejszy generał WP), a jego zastępcą, góral z Zakopanego – Klimek Bachleda, który w sierpniu następnego roku zginął niosąc pomoc turyście.

zobacz więcej

DIKANDA I KAŁE BAŁA w Kościelisku - serdecznie zapraszamy!

W sobotę 3 sierpnia 2019 r. zapraszamy na scenę plenerową w Kościelisku na koncert dwóch zespołów. O godzinie 19.00 będziemy mogli wysłuchać nostalgicznych ballad romskich w wykonaniu Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała, a następnie zaprezentuje się w Kościelisku charyzmatyczna grupa DIKANDA ! Wstęp Wolny ! Organizatorami Koncertu są: Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko i Stowarzyszenie Blisko Tatr. Wydarzenie dofinansowane z funduszy Gminy Kościelisko.

zobacz więcej

Akademia Górska z PZU |15. Spotkania z Filmem Górskim

Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim po raz kolejny będzie można wziąć udział w warsztatach Akademii Górskiej z PZU: praktycznych realizowanych w Tatrach i teoretycznych odbywających się w dwóch namiotach w miasteczku festiwalowym. Będą to warsztaty, wykłady i inne aktywności dla dzieci i dorosłych. Tematy warsztatów to m.in. nawigacja, ferraty, wycofywanie się ze ścian, wspinanie czy trekkingi himalajskie. Akademia Górska potrwa od 6 do 8 września.

zobacz więcej

LETNIE ZAKOPIAŃSKIE TARGI SZTUKI

Miejska Galeria Sztuki serdecznie zaprasza na letnią odsłonę targów sztuki, na których artystyczna oferta i szerokie spektrum gatunków sztuki od malarstwa, rzeźby i grafiki poprzez tkaninę i sztukę użytkową, są niewątpliwie wyjątkową okazją do zakupu prac zakopiańskich twórców i artystów.

zobacz więcej

Spektakl ,,TANGOLINA" - live music Teatr RZT Szymaszkowa zaprasza

Kolejne wydarzenie kulturalne przed nami - tym razem zapraszamy na sobotę 27 lipca. Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa przygotował spektakl: Tangolina live music. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

zobacz więcej

Mewa na patyku - Zakopiański Festiwal Literacki

 W niedzielę 11 sierpnia o godzinie 15.00 na Placu Niepodległości w Zakopanem odbędzie się promocja książki „Mewa na patyku” w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Do udziału w wydarzeniu kulturalnym organizatorzy zapraszają wszystkich czytelników – zarówno stałych mieszkańców jak i turystów. Festiwal co roku przyciąga pod Taty rzesze fanów słowa pisanego i dobrej literatury.

zobacz więcej

TATRZAŃSKIE MUSEALIA

Tatrzańskie Musealia to wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji jubileuszu 130-lecia przez najstarszą instytucję kultury w regionie, łączące historię z nowoczesnością. Tego dnia każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny. Przewidujemy atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a świętować będziemy w gmachu głównym Muzeum, Galerii Władysława Hasiora, Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Ponadto w trakcie tegorocznych Musealiów zachęcamy do odwiedzenia Dworu w Łopusznej oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego.

zobacz więcej

Wystawa plastyczna Wołanie w górach w 110. rocznicę powstania TOPR

Zapraszamy na wernisaż w dniu 15 lipca, poniedziałek 2019 roku o godzinie 18.00 do dolnego kościoła Księży Misjonarzy w Zakopanem – Olczy. Otwarcie wystawy uświetni prezentacja multimedialna zatytułowana Orla Perć przygotowana przez mobilne kino 3D trzeciWYMIAR  z Zakopanego. Zapraszamy na wernisaż i na pokaz multimedialny, wstęp wolny.

zobacz więcej

42 DNI MUZYKI KAROLA SZYMANOWSKIEGO W ZAKOPANEM

Tegoroczny program 42 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem w dniach od 28 lipca do 4 sierpnia został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego. Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin, dlatego chcemy ich uhonorować w miejscu ważnym dla polskiej muzyki współczesnej, w  miejscu, gdzie ta współczesność się narodziła, bowiem tu tworzył jej twórca Karol Szymanowski. O jego muzyce również nie zapominamy – zamówiliśmy specjalne aranżacje jego utworów, aby wzbogacić możliwość wykonywania jej w innych składach instrumentalnych, a przez to by była bardziej znana i popularna.

zobacz więcej

KONCERTY W ZAKOPANEM z okazji 110 rocznicy powstania TOPR

W tym roku przypada 110. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zatem cykl wydarzeń muzycznych i imprez towarzyszących dedykujemy wspaniałym – dawnym i obecnym – ratownikom górskim. To dzięki nim wiele osób uratowało swoje zdrowie, a czasem życie, wielu z nas mogło liczyć na trud i poświęcenie tych odważnych ludzi gór. Z tą dedykacją odbędą się występy chórów z Polski i Anglii oraz orkiestr z Norwegii i Anglii.

zobacz więcej

Jubileusz 400-lecia Dzianisza

W imieniu Komitetu organizacyjnego obchodów 400 lecia Dzianisza zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzianisza i osoby z nim związane do udziału w uroczystościach jubileuszowych, które odbędą się  20 i 21 lipca 2019 r. Liczymy na Waszą obecność. Do zobaczenia

zobacz więcej

Tato, tato sprawa się rypła

Tato, tato sprawa się rypła
10 lipca 2019 (środa) godz 20:00
Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
ul. Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska 
zobacz więcej

FESTYN RODZINNY w Pieniążkowicach

FESTYN RODZINNY
w Pieniążkowicach
zobacz więcej

Zakopiańskie wątki – warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży

Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zaprasza dzieci (10+) i młodzież na warsztaty tkackie do Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, które odbędą się w ramach wystawy "Zakopiańska Kolekcja Sztuki Galerii Pegaz i Miejskiej Galerii Sztuki". Na ekspozycji prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich artystów ostatniego półwiecza z zakresu rzeźby, malarstwa, tkaniny, grafiki i rysunku.

zobacz więcej

Koncerty w Zakopanem – lato 2019

Cykl „Koncerty w Zakopanem – lato 2019” już dwudziesty raz!

Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.

zobacz więcej

Kulturalny Plac Niepodległości

1.07 - 15.09.2019
Kulturalny Plac Niepodległości

 

Kulturalny Plac Niepodległości stworzony przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury stał się popularnym miejscem wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu. U podstaw pomysłu jego powołania stała pilna potrzeba budowania w Zakopanem miejsc ogólnodostępnych, niekomercyjnych, tworzonych we współpracy z mieszkańcami. Każdy kolejny rok działalności wnosi nową jakość, Kulturalny Plac Niepodległości zaprasza wszystkich gości i mieszkańców Zakopanego do wspólnej aktywności i relaksu. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania, koncerty, pokazy filmowe, Targi Książki – to wszystko i o wiele więcej czeka na Placu Niepodległości mieszkańców Zakopanego oraz turystów odwiedzających Tatry.

zobacz więcej

Kultura na Bani 2019

Wakacje 2019 w Białce Tatrzańskiej po raz kolejny upłyną pod znakiem najlepszych imprez spod znaku Kultura na Bani! W tym roku już po raz dziewiąty teren przy Hotelu i Termie Bania zamieni się w scenę goszczącą najlepsze zespoły polskiej sceny muzycznej, grupy folkowe i coverowe, a także lokalne młode zespoły. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Kultury na Bani jest bezpłatny. www.kulturanabani.pl

zobacz więcej

Wernisaż / Antoni Rząsa 1919-2019 - ZAPROSZENIE

Magda i Marcin Rząsowie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy

…i pozostała mi ta rzeźba. Antoni Rząsa 1919-2019

29 czerwca 2019 ( w sobotę) godzina 18.00

 w Willi OKSZA, filii Muzeum Tatrzańskiego

zobacz więcej

PROMOCJA KSIĄŻKI JOANNY HUEBNER-WOJCIECHOWSKIEJ “SZTUKA SKALNEGO PODHALA”

PROMOCJA KSIĄŻKI JOANNY HUEBNER-WOJCIECHOWSKIEJ “SZTUKA SKALNEGO PODHALA”
 
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10
27.06.2019 (czwartek), godz. 18:00
 
Zapraszamy do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego na promocję książki Joanny Huebner-Wojciechowskiej pt. “Sztuka Skalnego Podhala” Wydawnictwa Arkady. W spotkaniu udział wezmą autorka Joanna Huebner-Wojciechowska oraz redaktorka książki Hanna Faryna-Paszkiewicz. Autorka prezentuje bogactwo stylu obejmującego nie tylko budowę domów czy kościołów, ale też ich wnętrza i wyposażenie: meble, sprzęty gospodarcze, ubiory, wyroby z ceramiki, instrumenty muzyczne i pamiątki. Elementy kultury górali odnajdujemy także w twórczości kompozytorów i pisarzy. Zdefiniowany w latach 90. XIX wieku zakopiański styl opierał się na elementach kultury góralskiej, w szerszym pojęciu obejmuje wszystkie przejawy przenikania ludowej sztuki Podhala do kultury narodowej.
zobacz więcej

Wernisaż w Czerwonym Dworze "Dzwony, dzwonki, turliki..." Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula
oraz Zakopiańskie Centrum Kultury
zapraszają na wernisaż w Czerwonym Dworze:
 
"Dzwony, dzwonki, turliki..." Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka.
 
19 czerwca 2019 r., godz. 17:00
Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, 34-500 Zakopane
zobacz więcej

30th Euro-Lambretta 2019 Poland

W dniach 13-16.06.2019 r. w Zakopanem Lambretta Club Polska organizuje imprezę o zasięgu europejskim, pod nazwą „30 EUROLAMBRETTA – Zakopane 2019 r.” Jest to pierwsze takie w Polsce, historyczne spotkanie właścicieli, a zarazem miłośników i pasjonatów zabytkowych skuterów włoskich marki LAMBRETTA, w którym bierze udział ok. 1000 uczestników z całej Europy, USA, Australii i kilka osób z egzotycznych krajów, jak chociażby z Wietnamu.

zobacz więcej

Festiwal sportowo – muzyczny Hunt Run!

4 – 7 lipca 2019 w Białce Tatrzańskiej, w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, odbędzie się największy w Polsce Festiwal sportowo – muzyczny Hunt Run!

zobacz więcej

Wystawa - Wspólne drogi malarskie

Wspólne drogi malarskie Władysław Jarocki oraz Stanisław Chomiczewski, Adam Marczukiewicz, Paweł Kotowicz, Andrzej Borowski, Tomasz Klimczyk

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa serdecznie zapraszają od 22.06 do 8.09.2019 do pracowni Władysława Jarockiego, będącej częścią ekspozycji Muzeum Jana Kasprowicza, na nową wystawę rozpoczynającą okres wakacji „Wspólne drogi malarskie”.

zobacz więcej

II BIEG HASIORA

Serdecznie zapraszamy 16 czerwca 2019 do udziału w II Biegu Hasiora, organizowanym tym razem w ramach jubileuszu 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego! W tym roku, oprócz kategorii open oraz kategorii wiekowych, przewidzieliśmy także kategorię specjalną dla pracowników muzeów.

zobacz więcej

Spotkanie „Początki plakatu polskiego”

„Początki plakatu polskiego” – 13 czerwca 2019 godz. 18:00 spotkanie towarzyszące wystawie „Zakopane zaprasza. Plakaty 1906-1948”. Galeria Sztuki XX w. Willa Oksza. Oddział Muzeum Tatrzańskiego, Hr. Władysława Zamoyskiego, Zakopane.

zobacz więcej

192. Wieczór na Harendzie. Spotkanie z Justyną Bargielską

8 czerwca 2019 rozmowę z Justyną Bargielską o najnowszym - wydanym po pięcioletniej przerwie - tomie poetyckim "Dziecko z darów" (Wydawnictwo Wolno, 2019) w Domu Poezji poprowadzi Karol Jaworski. Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda, Zakopane, godz. 19:00.

zobacz więcej

52. Międzynarodowy Turniej Kolarski OKOLO TATIER 2019

52. Międzynarodowy Turniej Kolarski OKOLO TATIER 2019 organizowany przez Cykloklub Nižná odwiedzi Zakopane 7 czerwca 2019 r. (piątek) w godz. od 10.00 do 13.30. 

Jest to coroczne wydarzenie, w którym uczestniczy około 800 rowerzystów. Peleton rowerowy rozpocznie się w słowackiej wsi Nižná, skąd kolarze wyruszą w małych grupach w kierunku Trsteny, na przejście graniczne Sucha Hora i dalej przez Chochołów, Ciche, Czerwienne, Gubałówkę, Kościelisko i Zakopane w kierunku przejścia granicznego Łysa Polana. 

Przepraszamy za powstałe utrudnienia i zachęcamy do kibicowania.

zobacz więcej

Wieczór w Czerwonym Dworze "Wielka Krokiew - od regla do sacrum"

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają 3 czerwca 2019 o godz. 18:00 na Wieczór w Czerwonym Dworze: "Wielka Krokiew - od regla do sacrum". Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski - polski historyk sportu, pracownik w Dziale Edukacji, Promocji i Kontaktów Międzynarodowych Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Willa Czerwony Dwór, Kasprusie, Zakopane.

zobacz więcej

Promocja książki prof. Jerzego M. Roszkowskiego „Walka o Morskie Oko w Tatrach 1811-1909”

Tatrzańska Agencja Promocji i Kultury zaprasza na promocję książki prof. Jerzego Roszkowskiego pt. „Walka o Morskie Oko w Tatrach 1811-1909” w dniu 5 czerwca 2019 r. godz. 18:00 w domu wczasowym „Jasny Pałac”.

zobacz więcej

191. Wieczór na Harendzie: W Sercu Witkacji. Spotkanie z Janem Gondowiczem i Elizą Kącką

1 czerwca 2019 Goście Harendy porozmawiają o Witkacym w Witkacji (gdzie zaproszą jeszcze kilku innych bohaterów). Odpytają się również wzajem ze swoich najnowszych książek: "Czekając na Golema" (Wydawnictwo NISZA, 2019) i "po drugiej stronie siebie" (Lokator 2018).

zobacz więcej

Ciasteczkowy Dzień Dziecka

2 czerwca 2019 - tylko tego dnia całodniowe bilety wstępu do Strefy Basenów dla dzieci do lat 16 stu dostępne będą w kasach kompleksu za symboliczną kwotę 1 zł. Wszystkie pozostałe osoby za taki sam bilet zapłacą natomiast 30 zł.

zobacz więcej

IV Sprzątanie Potoku Zakopianka

1 czerwca 2019 wydarzenie ,,Sprzątanie Potoku Zakopianka" ma na celu oczyszczenie możliwie jak najdłuższego fragmentu potoku Zakopianka ze śmieci. Zaśmiecanie rzek, łąk i lasów jest niestety w dalszym ciągu ogromnym problemem na Podhalu. Dzięki dobremu nagłośnieniu wydarzenia w mediach budujemy świadomość ekologiczną oraz edukujemy, że nie wolno śmiecić. Jako koło PZW realizujemy w ten sposób jeden z celów statutowych jakim jest ochrona środowiska. Organizator: Koło PZW Zakopane, e-mail: mirekwnuk14@gmail.com telefon: 604252393

zobacz więcej